هورمون های مردانه؛ تستوسترون و اثرات آن بر روی بدن


 • توجه کافی به بهداشت دهان و دندان
 • پوست شکننده و نازک شده
 • تنظیم سرعت عبور موادغذایی از معده
 • سابقه قند خون غیر طبیعی طی آزمایشات قبلی
 • بعد از یائسگی: صفر تا ۳۰ pg/ml
 • درد پایین شکم
 • آکنه در صورت، قفسه ی سینه یا قسمت فوقانی کمر

در واقع فردی که در راستای درمان دیابت خود تلاش می کند نمی تواند هر چیزی را مثل سابق بخورد یا بنوشد. پیدا می کند ، شاید هر یک را به عوامل دیگری نسبت دهد و هیچگاه به پزشک مراجعه نکند ولی درصورتی که بیماری شدید باشد و تشخیص داده نشود ، ممکن است منجر به کاهش سطح هوشیاری و کما شود . عوامل اصلی شامل نوروپاتی، بیماری عروقی و عفونت هستند که منجر به نکروز بافت پا و بروز زخم میشوند. 6- علت مواج بودن تورم را بررسی کنید چرا که ممکن است به دلیل وجود آبسه و کیست در بافت های نرم باشد. بیوپسی: در بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف، از سونوگرافی برای هدایت یک سوزن به داخل غده تیروئید برای گرفتن نمونه بافت یا مایع آزمایش استفاده می شود. اگر کم کاری ناشی از جراحی تیروئید باشد که به دنبال پرکاری شدید ایجاد می شود یا به علت بیماری هاشیماتو باشد ، فرد باید تا آخر عمر دارو مصرف کند . در نوع خیلی شدید پلک ها در زمان خواب روی هم قرار نمی گیرند و همین موضوع باعث خشک شدن سطح چشم و زخم شدن قرنیه می شود که بسیار خطرناک است و ممکن است بیمار نابینا شود .

 1. حساسیت و درد در غدد لنفاوی
 2. کلسترول بالا
 3. علائم کم کاری تیروئید
 4. بین 5.7٪ و 5.99٪ به معنای دیابت لب مرزی
 5. کاهش سرعت رشد

این وضعیت خفیف باشد ، احتمال برگشت چشم به حالت اول وجود دارد ولی در مواقع شدید ممکن است عارضه برای همیشه باقی بماند . پرکاری تیروئید معمولاً باعث افزایش متابولیسم پایهی بدن میشود که در این شرایط بدن در حالت استراحت انرژی بیشتری میسوزاند؛ بنابراین کاهش وزن یکی از شایع ترین علائم پركاري تيروئيد است. غدهای پروانهای شکل در جلوی گلو که در هنگام اختلال میتواند بزرگتر از حالت عادی دیده شود و یا نشانه ظاهری نداشته باشد. این غده دچار بیماری های گوناگونی می شود که شایع ترین آنها کم کاری ، پرکاری ، یا اختلال ندولار یا گره تیروئید است . پرکاری تیروئید (Hyperthyroidism): در این اختلال، تولید زیاد هورمونهای تیروئیدی اغلب منجر به بیماری گریوز میشود و یا یک ندول تیروئیدی (گره تیروئید) بسیار فعال ایجاد میکند. به همین علت در هنگام زایمان مصرف دزهای بالای شنبلیله به منظور القای زایمان طبیعی و آسان توصیه میشود. مقدار نرمال این هورمون بین 2.8 تا 0.8 MIU/L است، این مقدار یک محدوده طبیعی است که فرد میتواند بهراحتی بالا یا پایین بودن آن را بسنجد. سطوح تستوسترون بیش از حد بالا یا پایین در مردان و زنان میتواند نشانهای از سایر مشکلات جسمانی باشد.

 1. بیماری تیروئید
 2. عملکرد مکمل کراتین در بدن
 3. سن بیش از 45 سال
 4. افراد دارای سابقه خانوادگی بیماری تیروئید
 5. سابقه ی سردردهای ناشی از ضربه به سر

شیوع بیماری در مردان ۰/۲ تا ا درصد است . این میزان از ۵۰ سالگی به بعد حدود ۱۰ درصد می رسد . با این حال، این درمان ها عدم تعادل هورمونی زمینه ای را برطرف نمی کند. بسیاری از اوقات، ارزیابی بیشتر تیروئید، وجود ندول در تیروئید را نشان میدهد. طوفان تیروئیدی (Thyroid storm) یا بحران تیروکسیکوز: شکل کمیابی از پرکاری تیروئید که در آن سطح هورمونهای تیروئیدی به میزان زیادی بالا است و بیماریهای شدیدی را ایجاد میکند. از سویی دیگر با افزایش اضطراب و استرس در فرد، بدن او بیشتر مستعد ابتلا به انواع عفونتهای باکتریایی و ویروسی میشود و این عفونتها با گسترش سریع غدد، سیستم لنفاوی را تحت تأثیر قرار میدهند. اسکن تیروئید: در طول اسکن تیروئید، یک ایزوتوپ رادیواکتیو به ورید آرنج تزریق میشود و پس از آن یک دوربین مخصوص تصویری از غده تیروئید را در حالی که روی میز دراز کشیده است، روی صفحه نمایشگر نمایش میدهد. آزمایشات هورمونی: آزمایش خون می تواند میزان هورمون های تولید شده توسط غده تیروئید و غده هیپوفیز را نشان دهد. انسولین نمیتواند به صورت خوراکی مصرف شود، زیرا قند خون را کاهش میدهد و آنزیمهای معده را با فعالیت انسولین مواجه میکند.

 1. فشارخون بارداری
 2. مشکلات مربوط به دورههای قاعدگی
 3. قبل از انجام آزمایش فرد باید استراحت کافی داشته باشد
 4. چشمهای برجسته و از حدقه درامده

آزمایش خون: گواتر مرتبط با پرکاری غده تیروئید معمولاً شامل سطوح بالای هورمون تیروئید در خون و سطوح پایین تر از حد طبیعی TSH است. درباره پرکاری تیروئید توضیح بفرمایید ؟ درباره ندول تیروئید توضیح بفرمایید ؟ پرکاری ممکن است با بزرگی تیروئید همراه باشد که به آن بیماری گریوز گفته می شود . جراحی، پرتو یا هورمون درمانی، ممکن است برای درمان این سرطان به کار برود. این غده دچار بیماری های گوناگونی می شود که شایع ترین آنها کم کاری ، پرکاری ، یا اختلال ندولار یا گره تیروئید است. آزمایش تیروئید چگونه انجام میشود؟ همراه با آزمایشهای تعیین مقدار هورمون TSH ، هورمون T4 نیز اندازهگیری میشود. بنابراین از بیماران آزمایش خون و سونوگرافی برای تعیین اندازه گره درخواست می شود . آزمایش تیروئید هم با نمونهگیری خون انجام میشود. زمانی که غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نکند، فرد دچار اختلال کمکاری تیروئید است. داروها: اگر کم کاری تیروئید دارید، مصرف داروهای تیروئیدی مانند لووتیروکسین (لووکسیل، سینتروید، تیروزین) علائم کم کاری تیروئید را بهبود می بخشد و ترشح هورمون تیروئید از غده هیپوفیز و اندازه گواتر را کاهش می دهد. افرادی که دچار کم کاری تیروئید هستند دچار علائمی مانند ریزش مو ، خشکی پوست ، عدم تمرکز و حافظه ، یبوست ، افزایش وزن با وجود کاهش اشتها ، تنگی نفس ، چهره خشن ، افزایش عادت ماهانه و به مرور قطع آن ، گز گز دست ها ، اختلال شنوایی ، تورم دور پلک ، احساس سرما ، افسردگی و اضطراب ، موهای خشک و خشن ، ضعف عضلانی ، ریزش یک سوم خارجی ابروها می شوند .

ریزش ابروها ، برجسته شدن ناخن ها و برجستگی پوستی در ناحیه ساق پا که حتی با پوشیدن جوراب نازک کاملا پیداست از علائم پرکاری تیروئید هستند . کم کاری تیروئید (Hypothyroidism): در این بیماری، مقادیر کمی از هورمون تیروئید تولید میشود. تیروئیدیت (Thyroiditis): التهاب تیروئید، معمولا از یک آلودگی ویروسی یا بیماریهای خود ایمن بدن ایجاد میشود. همانطور که پیش از این اشاره شد، بالا رفتن سوخت وساز، دمای بدن را بالا میبرد که همین امر ممکن است باعث بیحوصلگی و تندمزاجی شود؛ از این گذشته افزایش هورمونهای تیروئید بر اعصاب کنترلکنند مغز هم اثر میگذارد و فرد را مضطرب و یا عصبی و پرخاشگر میکند. نودل تیروئید (Thyroid nodule): یک توده غیر طبیعی کوچک در غده تیروئید که بسیار متداول هستند. به کودکانی که دچار این مشکل هستند، برای کنترل سطح قند خون و کاهش خطر ایجاد مشکلات دیابتی مداوماً انسولین تزریق می شود. قند خون اکثر بیماران دیابتی بدون استفاده از داروها به حد مطلوب و مورد نظر نخواهد رسیدو حتي درصورت رسيدننيز به مدت طولاني پايدار نخواهد ماند. مطالعات نشان داده اند که رژیم های غذایی کم چرب به سطوح پایینتر تستوسترون منجر می شوند و مردانی که سطوح قند خون را بهتر مدیریت می کنند از زندگی جنسی بهتری برخوردار هستند.

 • درمان گواتر
 • آنکولوژی غدد درون ریز
 • کاهش وزن با افزایش اشتها
 • خصوصیات مردانه
 • رشد نامتعادل آلت تناسلی و بیضه

در این مقاله سعی شده است که تا جایی که می شود سوالات شما در مورد آزمایش هورمونی، جایگاه آن در تشخیص انواع بیماری ها و انواع آزمایش هورمونی پاسخ داده شود. اختلالات غدد درون ریز به مجموعه ای از اختلال و مشکلات سیستم غدد درون ریز اشاره دارد؛ انواع – علائم و درمان این بیماری ها را بخوانید. برخی از کودکان به دلیل اختلال در سیستم غدد درون ریز دچار بلوغ زودرس شده یا رشد آنها با مشکل مواجه میشود. به گفته وبسایت mayoclinic این بیماری فقط در زنان بزرگسال بروز نمیکند؛ گاهی اوقات این بیماری در نوزادان هم دیده میشود. این درمان باعث کاهش اندازه گواتر و در نهایت کم کاری تیروئید می شود. برای درمان پرکاری تیروئید معمولا از داروها ، جراحی و رادیو تراپی استفاده می شود . بعد از ۵۰ سالگی نباید دوز داروی تجویز شده بالا باشد چون داروها بتدریج روی بیمار تاثیر می گذارند و او را مستعد پوکی استخوان و بیماری قلبی می کنند . این دارو نباید با قرص کلسیم یا آهن میل شود چون جذب دارو دچار اختلال می شود . زمان مورد نیاز برای این کار بسته به زمان رسیدن ایزوتوپ به غده تیروئید متفاوت است. بیماری کم کاری تیروئید در شکل خفیف آن ممکن است تا سال های طولانی مخفی بماند .


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *