هورمون های بدن چیست؟


 • داروهای خوراکی پیشگیری از بارداری
 • تغییر در حساسیت به سرما و گرما
 • مونونوکلئوز عفونی
 • بی انرژی و کسل بودن
 • جمع آوری ادرار 24 ساعته
 • سابقه خانوادگی بیماری تیروئید
 • تشخیص بیماریهای تیروئید
 • تیروئید بزرگ یا گواتر

مقادیر 2 ماده فوق در دیابت نوع یک بسیار پایین است. پزشک همچنین آزمایشات خون را برای بررسی میزان بالای T4 و سطح پایین TSH انجام می دهد ، که هر دو نشانه بیماری گریوز هستند. بیماری گریوز شایع ترین علت پرکاری تیروئید است که در حدود 70 درصد از مبتلایان به تیروئید بیش فعال وجود دارد. این سطوح همچنین می تواند بیانگر این باشد که غده هیپوفیز شما TSH بیشتری را آزاد می کند تا سعی کند غده تیروئید را برای ساخت هورمون آن تحریک کند. آزمایش خون میزان هورمون تیروئید (تیروکسین ، یا T4 ) و هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) در خون شما را اندازه گیری می کند.غده هیپوفیز TSH را برای تحریک تیروئید در تولید هورمونهای خود آزاد می کند. تحریک جنسی و یا فعالیت جنسی باعث افزایش سطح تستوسترون میشود. وظیفه اصلی تیروئید، کنترل سوختوساز بدن است؛ هورمون اصلی که تیروئید ترشح میکند، تیروکسین است که T4 هم نامیده میشود و سوخت و ساز قندها و چربیها را افزایش میدهد، ساخت پروتئینها را تحریک میکند و برای رشد طبیعی بدن ضروری است. تحقیقات دانشگاه الیونیز نیز اثبات نمود که پروتئین سویا به افزایش متابولیسم کمک میکند، در کنترل وزن موثر است و مانع از رشد سولهای چربی میگردد.

 1. بیماری های کودکان و نوجوانان
 2. عصبانیت و یا علائم اضطراب
 3. حرکات مکرر روده
 4. بیماری تیروئید کنترل نشده
 5. عدم بهبود زخم و عفونتهای عودکننده
 6. حساسیت به سرما
 7. قطع سیگار

با این حال ، گواتر بعد از 40 سالگی و در خانم ها ، که احتمال ابتلا به اختلالات تیروئید است ، بیشتر دیده می شود. این بیماری اختلالات تیروئید را که اغلب علت گواتر هستند تشخیص می دهد. محققان تخمین می زنند که گواتر 200 میلیون از 800 میلیون نفری که کمبود ید در سراسر جهان دارند را تحت تأثیر قرار می دهد . حدود 1 درصد از مردان و 5 درصد از زنانی كه در كشورهایی كه به اندازه کافی ید مصرف نمی کنند ، گره های تیروئیدی دارند كه به اندازه کافی احساس می كنند. بیماری هاشیموتو یک بیماری خود ایمنی است ، بنابراین آزمایش خون همچنین آنتی بادی های غیر طبیعی را نشان می دهد که ممکن است به تیروئید حمله کنند. بنابراین بیماران باید در طول زندگی روزانه ی خود، بیشتر ورزش کنند. معاینه بیماری های دهانی باید به صورت کامل و منظم انجام شود. در صورت عدم درمان ، بیماری گریوز می تواند منجر به مشکلات قلبی و استخوان های شکننده شود . جذب زیاد ید با بیماری گریوز سازگار است. بیماری گریوز یک اختلال خود ایمنی است که وقتی سیستم ایمنی بدن به اشتباه به غده تیروئید حمله می کند رخ می دهد.

 • بروز مشکل در صحبت کردن و غذا خوردن
 • درد مفاصل، سفتی و تورم
 • تون عضلانی پایین (نوزاد فلاپی)
 • بیماری ها

درمان های پرکاری تیروئید غده تیروئید را از تولید هورمون های آن منع می کند. چربی های حیوانی (گوشت، سوسیس، خامه و کره و. حوضه تخصص: فوق تخصص بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم (اندوکرینولوژی) ; شیفت های کاری: ساعت 2 تا 4 ; شماره مطب: 041 – ; ادرس مطب: آذربایجان شرقی ، تبریز … این بیماری می تواند سالها پایدار بماند و علائم آن اغلب خفیف است. مصرف زیاد ید رادیواکتیو علامت این است که تیروئید شما بیش از حد فعال است. اگر گواتر نتیجه کمبود ید باشد ، می توانید مقدار کمی ید مصرف کنید. شایع ترین علت گواتر در سراسر جهان کمبود ید در رژیم غذایی است. علاوه بر کمبود هورمون مردانه، علل شایع آن بیماری قلبی عروقی و عوارض جانبی دارو است. عوارض جانبی لووتیروکسین خفیف است و معمولاً طی چند روز یا دو هفته از بین میرود. حتی افراد دیابتی باید این موارد را رعایت کرده و تقلیل دهند، چرا که میتوتند باعث بهبود عوارض جانبی شده و از بروز بیماری مرتبط ثانویه جلوگیری کند. پرکاری تیروئید حدود 1 درصد از خانمها را مبتلا می کند . در ایالات متحده ، در حدود 4.6 درصد از افراد 12 ساله و مسن به کم کاری تیروئید مبتلا هستند.

در حدود 50 درصد از افراد گره هایی دارند که احساس آن خیلی ریز است. زخمهایی که به آرامی ترمیم میشوند. اکثر زنان بین ۲۱ تا ۳۵ روز یک بار دچار قاعدگی میشوند. با اندازه گیری سطوح FSH تولید شده در طی یک دوره 24 ساعته، تغییرات سطح FSH که در طول روز دیده می شود، می تواند به حداقل برسد. در آزمایش خون سطح آنتیبادی و سایر هورمونها برای تایید تیروئید هاشیموتو بررسی میشود. سایر عوامل خطرزا شامل استرس ، بارداری و سیگار کشیدن است. از دیگر عوامل خطرزا می توان به سابقه پزشکی خانواده ، مصرف برخی داروها ، بارداری و قرار گرفتن در معرض اشعه اشاره کرد. یبوست: میتوان به بیمار توصیه کرد تا فیبر بیشتری را در غذاهای خود مصرف کند و نیز نوشیدنی (مانند آب آلو) بنوشد. اگر برخی از علائم فوق را مشاهده می کنید ، پزشک ممکن است آزمایش خون را انجام دهد تا میزان TSH و همچنین سطح پایین هورمون تیروئید ( T3 یا T4) را بررسی کند.

 • ترشحات زیاد و با بوی بد در دهان
 • قرار گیری در گروه های پر خطر با توجه به نوع قومیت
 • درجه 5: گانگرن گسترده یا کل پا
 • تستوسترون با افزایش سن در مردان
 • کمکاری تیروئید
 • عدم فعالیت، ورزش نکردن و سبک زندگی بیحرکت

داروهای ضد تیروئید: برای اینکه سطح تولید هورمون تیروئید به حد استاندارد برسد، معمولا متخصص از داروهای مختلف استفاده میکند. علاوه بر این بانوانی که دچار این مشکل هستند معمولا در زمان اصلاح با آکنه یا سبوره مواجه می شوند. گواتر می تواند هر کسی را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد ، به خصوص در مناطقی از جهان که غذاهای سرشار از ید کم مصرف می شوند. اگر نتوانید داروهای آنتی تیروئید یا ید رادیواکتیو را تحمل کنید ، جراحی برای از بین بردن غده تیروئید است. میزان بالای تیروکسین و سطح پایین TSH نشان می دهد که غده تیروئید شما بیش فعال است. این دارو هورمونهای لازم را تامین کرده و سطح هورمونهای تیروئیدی بدن را به حالت نرمال برمیگرداند و علائم کمکاری تیروئید را بهبود میدهد. برای از بین بردن سرطان ماجولاری تیروئید لازم است که کل غده تیروئید به علاوه غدد لنفاوی جلو و طرفین گردن ، برداشته شوند تا سرطان و تکثیر آن در بدن انجام نشود و از شیوع آن جلوگیری به عمل آید. سندروم کن: یکی از انوع شایع بیماری که به دلیل تومور منفرد غده فوقکلیه ایجاد میشود.

 • لاغر بودن دست ها و پاها
 • اسکن تیروئید
 • فشار خون
 • هورمون محرک تیروئید (TSH)

دریافت درست دوز مهم است ، زیرا مصرف بیش از حد هورمون تیروئید می تواند باعث ایجاد علائم پرکاری تیروئید شود. این بیماری معمولاً در مراحل اولیه تشخیص داده می شود و سالها پایدار است زیرا به آرامی پیشرفت می کند. طی یک بررسی مشخص گردید که مصرف قسمت های مختلف این میوه می تواند به بهبود سطح قند خون کمک کند. درمان اصلی کم کاری تیروئید مصرف قرص های هورمون تیروئید است. درمان موفقیت آمیز پرکاری تیروئید معمولاً منجر به کم کاری تیروئید می شود. گواتر معمولاً فقط در شرایطی كه شدید شود درمان می شود. اگر گواتر شدید نباشد ، ممکن است علائمی وجود نداشته باشد. برخی از افراد با موارد خفیف بیماری هاشیموتو ممکن است علائم واضحی نداشته باشند. جراحی ممکن است برای برداشتن بخشی یا تمام غده تیروئید در موارد نادر و پیشرفته از هاشیموتو لازم باشد. هیچ درمانی برای جلوگیری از حمله سیستم ایمنی به غده تیروئید و تولید بیش از حد هورمون ها وجود ندارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *