غدد و متابولیسم کودکان و نوجوانان


 • اندوکرینولوژی کودکان
 • احساس داشتن انرژی و گوش به زنگی بیش از حد
 • گرد بودن صورت
 • تنگی نفس یا مشکات دیگر تنفسی
 • کشاله ران
 • زردی پوست و چشم (یرقان)
 • نارسایی رشد
 • خشکی مو و ریزش مو

خبر خوب این است که پیش دیابت با تغییر بلندمدت در سبک زندگی، برگشت پذیر است. خبر خوب این که ایجاد تغییرات غذایی (مثلا کاهش میزان مصرف کربوهیدرات های ساده مثل قند و آرد سفید در برنامه ی غذایی) کاهش دادن وزن و ورزش کردن به طور منظم می تواند سطح انسولین را به طور طبیعی کاهش بدهد و قند خون را در طول روز ثابت نگه دارد. یکی از نخستین نشانه های یائسگی در بسیاری از زنان عرق کردن شب هنگام و گر گرفتگی است که می تواند زندگی را زمانی که می کوشید بخوابید، به شدت رنج آور کند و ناراحتی های زیادی حتی در طول روز ایجاد می کند. برخی از زنان درمان با گیاهان دارویی مثل “توت مار” را انتخاب می کنند. انسولین:که توسط لوزالمعده تولید می شود. بااینکه غدد درون ریز اصلی ترین تولیدکننده های هورمون های بدن هستند، برخی اندام های غیر درون ریز- مثل مغر، قلب، ریه ها، کلیه ها، غده تیموس، پوست و جفت-نیز هورمون تولید کرده و ترشح می کنند. مصرف مکمل های ویتامین D و در مواردی نور درمانی با استفاده از لامپ های مخصوص میتواند کمک کننده باشد.

 1. افزایش احساس تشنگی
 2. آسیب یا ضربه
 3. ژنیکوماستی یا رشد بافت پستان در مردان
 4. تغییرات استخوانی، مانند بیرون زدگی فک
 5. پدر و مادر یا خواهر و برادر این بیماری را داشته باشند
 6. جنسیت مؤنث (کمکاری تیروئید در زنان شیوع بیشتری دارد)

باز هم هورمون درمانی جایگزین امکان پذیر است، اما چند گزینه ی طبیعی نیز برای انتخاب وجود دارند. طب چینی همچنین برای درمان تغییرات خلق، استرس، کمبود انرژی و میل جنسی نیز مؤثر است. خوشبختانه درمان جایگزینی هورمون می تواند به بهبود این اختلال کمک کند. مشکل این است که از آن جایی که این هورمون ها تعادلی ظریف دارند، اگر از یک هورمونی بیش از اندازه یا کم تر از حد لازم داشته باشید، انواعی از نشانه ها به وجود می آیند. در روان درمانی به فرد کمک می شود که بتواند با بیماری اش بهتر کنار بیاید و با آن زندگی کند. به دیابت نوع 1 به دلیل درگیر کردن افراد زیر 30 سال، دیابت جوانی نیز گفته می شود. این دوره علایم مشابهی با مانیا ولی با شدت کمتر دارد و گاهی اوقات در دو قطبی نوع II دیده می شود. دارویی که علایم اختلال را کم می کند در عین حال کمترین عوارض جانبی را دارد.

 1. از دست دادن شنوایی
 2. خونریزی واژن پس از یائسگی
 3. دوچرخه سواری برای کار
 4. عفونتهای شایع
 5. ویروس های متعدد مانند اوریون و آنفلوانزا
 6. اختلالات در ساخت و انتقال ویتامین
 7. قرمزی کف دستها

این هورمون، کار تنظیم ورود گلوکز (قند) را از مواد غذایی به سلول ها (جایی که برای انرژی استفاده می شود) بر عهده دارد. هرچند یکی از موضوعاتی که بسیاری از مردان احتمالا اطلاعی از آن ندارند این است که سطح تستوسترون نیز بعد از 500 سالگی افت می کند، پدیده ای که برخی از پزشکان درحال حاضر آن را “یائسگی مردان” می نامند. سطح تستوسترون به طور طبیعی پس از ۳۰ سالگی کاهش می یابد. پایین بودن سطح پروژسترون با گیاهانی مثل “پنج انگشت” بهبود می یابد. هر چند چندین هورمون می توانند در مشکلات مربوط به وزن نقش داشته باشند، اما انسولین و کورتیزول در اغلب مواقع مجرمان اصلی هستند. انسولین در محفظه پمپ ذخیره میشود، بنابراین فقط با فشردن چند دکمه هر دوزی نیاز داشته باشید را بهراحتی تزریق میکنید. حال برای باز شدن قاعدگی با دوری از استرس می توانید چند روزی را از مدرسه یا سر کار مرخصی گرفته و برای خودتان وقت گذاشته و خارج از کارهای روزمره که هر روز انجام می دهید وقت گذرانی کنید. معمولا طی درمان از هر دو استفاده می شود. باز هم، بسیاری از زنان از گیاهان دارویی مانند “توت مار” برای حل این مشکل استفاده می کنند.

 • سوء استفاده جسمی یا جنسی
 • همراه با مشکل تنفسی است
 • افزایش وزن یا کاهش وزن بدون دلیل
 • چه تغییراتی باید در رژیم غذایی خود ایجاد کنید
 • حذف کردن هرگونه محرک که باعث تحریک زخم فعلی میشود
 • كاهش وزن بدون دلیل و خارش شدید پوستی
 • چاقی یا اضافه وزن
 • دستوپا به رنگ آبی/ بنفش باشند

از دست دادن علاقه به رابطه ی جنسی می تواند نشانه ای از پایین بودن استروژن در زنان و تستوسترون در مردان باشد. دریافت کردن هورمون رشد مصنوعی می تواند به آن ها کمک کند تا بهقد کامل خود برسند. سرطانهای لنفاوی یا از خود غدههای لنفاوی سرچشمه میگیرد و یا ممکن است از جایی خارج از سیستم لنفاوی به این سیستم سرایت کرده باشد. غده ای در بالای قفسه سینه که به ایجاد سیستم ایمنی اولیه در زندگی کمک میکند. چندین اختلال مختلف ممکن است ایجاد شود که تیروئید شما هورمون زیادی تولید کند (پرکاری تیروئید) یا هورمون کمی تولید کند (کم کاری تیروئید). در کتاب هاریسون غدد 2018 آمده است به علاوه، ندول های خوش خیم و اشکال مختلف سرطان تیروئید نسبتا شایع اند و به وسیله معاینه فیزیکی یا روش های تصویربرداری گوناگون قابل شناسایی اند. ممکن است نیاز باشد مدتی پزشکتان داروهای مختلف موجود را برای شما امتحان کند تا سرانجام داروی مناسب شما را پیدا کند. برای زنده ماندن نیاز به انسولین ندارند هر چند در طول زمان ظرفیت ترشحی انسولین آنها به حدی کاهش پیدا می کند که برای کنترل مطلوب قند خون نیاز به انسولین پیدا می کنند.

اما مانند مراحل دیگر زندگی، این نیز ممکن است در هر فردی، متفاوت باشد. همانطور که از نام غدد فوق کلیوی یا آدرنال مشخص است، این دو غده در بالای هر یک از کلیهها قرار دارند. از طرفی در بیماری هایی مانند اختلالات دو قطبی نوع یک فرد باید از نظر وجود دوره ی مانیا یا خلق بالا بررسی شود. اختلالات عاطفی یا خلقی طیف وسیعی از اختلالات را شامل می شود پس نمی توان به راحتی به یک درمان خاص اشاره کرد. افکار فرد از هم پیشی می گیرند. مطالعات انجام شده بر روی جوندگان و هم چنین گونه های نخستین غیرانسانی (میمون ها) نشان داده که قسمت های خاصی از مغز، در برگیرنده تعداد قابل توجهی از دریافت کننده ها، برای استروژن و تستسترون می باشد. یکی از راه های دیگری که پزشکان برای تشخیص دیابت انجام می دهند، تست تحمل گلوکز است. مثلا بعضی از رفتارهای خود را که باعث افزایش علایم بیماری می شوند تغییر دهد.

 • وزن بالاتر از حد طبیعی هنگام تولد
 • داروهای آندروژن یا استروژن (androgen or estrogen therapies)
 • از دست دادن توده ی عضلانی
 • داروهای ضدروانپریشی
 • سابقه خانوادگی دیابت نوع 2

ممکن است با خود بگویید “چرا این اتفاق رخ داده است؟” و به دلیل ناشناخته بودن دچار ترس شوید. اما گاها مشکل نعوظ با این درمان حل نمی شود چرا که ریشه آن مشکلات دیگری مانند دیابت یا افسردگی است. این مشکل باشند می توانند چند متهم داشته باشد، اما انسولین محتمل ترین توضیح برای آن است، به ویژه زمانی که سطح انسولین به دلیل رشد مقاومت به انسولین، خیلی بالا باشد. خبر خوب این که هرچند درمان های جایگزینی تستوسترون و استروژن به وسیله ی تجویز پزشک در دسترس هستند، اما بیش تر کلینیک ها یک روش درمانی به نام درمان هورمونی “bioidentical” ارائه می دهند (در این روش از داروها یا محصولاتی استفاده می شود که فرمول و ترکیب آنها با هورمون هایی که بدن به طور طبیعی تولید می کند، یکسان است-م). هورمون ها بعنوان پیام رسان های شیمیایی بدن، اطلاعات و دستورات را از یک گروه سلولی به گروه دیگر منتقل می کند. کم کاری تیروئید نیز یک بیماری غدد درون ریز است که بر غده تیروئید تأثیر می گذارد. اندامهایی که به هورمونهای هیپوفیز وابستهاند نیز میتوانند تحت تأثیر قرار گیرند. این دو بیماری درصورتی که درمان نشده و پیشرفت کنند، میتوانند زمینه برای فشار خون بالا را فراهم کنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *