غدد لنفاوی چه وظایفی دارند و در کجای بدن قرار گرفتهاند؟


 • بیماری قلب و عروقی
 • مشکلات مربوط به اخلالگران غدد درون ریز
 • حساسیت در ناحیه شکم
 • *چگونگی آزمایش ادرار برای کتون ها (فقط دیابت نوع 1)

بطور چشمگیری بروز دیابت (Diabetes) را در میان افراد مبتلا به پیش دیابت کاهش نداد، نتایج حاکی از پتانسیل اثر مفید الدکلسیتول بر افراد با ترشح ناکافی انسولین بود. یکی از آنها بعد از چند جلسه لیزر از نتیجه کارش بسیار راضی بود و دیگری که برای مشاوره به کلینیک آمده بود ماهها لیزر کرده بود و نتیجهای نگرفته بود. مشاور متخصص به او گفته بود که باید احتمال ابتلا به اختلالات هورمونی و یا بیماریهای هورمونی را بررسی کند! بنابراین پزشکان و متخصصان پوست و مو با مشاهده موهایی که نشانههایی از اختلال هورمونی دارند، فرد با به متخصص مربوطه ارجاع می دهند تا با بررسی و آزمایش مشخص شود رویش موی زائد آنها ناشی از بیماریهای هورمونی است و یا به دلایل دیگری اتفاق افتاده است. اگر برای به خواب رفتن مجبورید گوسفندهای زیادی را بشمارید، پس وقتش است که وضعیت هورمونهایتان را بررسی کنید! سطح هورمونهایتان را چک کنید، تیروئید، انسولین، استروژن، پروژسترون، و هورمونهای غدد فوقکلیوی میتوانند همهگی به خستگی مربوط باشند.

 • رشد بیش از حد مو
 • مونونوکلئوز (بیماری بوسه)
 • تغییر در عادتهای خوردن و خوابیدن
 • احتباس آب (Water Retention)

موهای شما، وضعیت هورمونهایتان را گزارش میدهند. من از زنان زیادی شنیدهام که خستگیشان را بهمدلهای مختلف گزارش میکنند. “من نمیتوانم صبحها از رختخواب بلند شوم” یا “بعدازظهرها از پا افتاده و ناتوانم”، اینها شکایتهای رایج بیماران من است. یک عارضه جانبی کمتر شایع اما جدیتر ، افت ناگهانی سطح گلبولهای سفید خون شما (agranulocytosis) است که میتواند به این معنی باشد که شما در برابر عفونتها بسیار آسیبپذیر هستید. ترشح بیش از حد این هورمون در بدن منجر به احتباس مایع، کاهش سطح پتاسیم و درنهایت بروز فشار خون بالا میشود. وجود سلولهای سیستم ایمنی بدن (آنتی بادی ها): گاهی اوقات اعضای خانواده افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ برای وجود آنتی بادیهای دیابتی، مورد آزمایش قرار میگیرند. آلدسترونیسم اولیه اغلب با استفاده از آزمایش خون و ادرار و سیتیاسکن غده فوقکلیه تشخیص داده میشود. اگر تصور میکنید سطوح تستوسترون بدن شما در حد مناسبی قرار ندارند، بهتر است در فکر انجام آزمایش تستوسترون باشید.

وقتی جریان خون در لگن خاصره به درستی صورت بگیرد، تعادل هورمونی بدن هم حفظ خواهد شد. کدام اختلالات هورمونی منجر به فشار خون بالا میشوند؟ برای مثال اگر میخواهید بدانید کدام ورزش مناسب اندام و وضعیت جسمی شماست یا چگونه میتوانید با کمک ورزش چربیهای ناحیه خاصی از بدنتان را آب کنید یا اینکه شلی بازوها و… این غده متشکل از دو لوب – لوب راست و لوب چپ- است، که هر کدام تقریباً به اندازه آلویی است که به دو نیم تقسیم شده است و این دو لوب توسط پل کوچکی از بافت تیروئید به نام ایسموس به یکدیگر متصل می شوند. هایپرپلازی دو طرفه غده آدرنال: این بیماری به دنبال بزرگ شدن غده فوقکلیه ایجاد میشود. جراحی برداشتن تومور یک راه موثر برای درمان این بیماری است. جراحی در این موارد درمان موثری است. در برخی از افراد برای کنترل بیماری باید غدد فوق کلیوی با جراحی برداشته شوند. با این حال درمان بیماری زمینهای به کنترل فشار خون منجر میشود. شایعترین اختلال هورمونی که میتواند منجر به فشار خون بالا شود، بیماری آلدسترونیسم اولیه است. دقت داشته باشید می توان گفت استفاده از داروهای خاص می تواند یکی از عواملی باعث شد که در چرخه قاعدگی اختلال ایجاد می کند همچنین اگر در ماه های اخیر وزن زیادی اضافه یا کم کرده باشید ممکن است در پریودی تان اختلال ایجاد شود.

 • تغییرات هورمونی پس از تولد کودک
 • گرسنگی دائم
 • مهار تولید و آزادسازی گلوکز توسط کبد
 • در موارد شدید نیز با توهم همراه است
 • کاهش یا افزایش وزن ناگهانی یا ناخواسته
 • بهبودی حساسیت سلولها به انسولین
 • حساسیت پستان

طول غدد لنفاوی از حدود ۰.۱ الی ۲.۵ سانتیمتر متغیر است. دکتر وحدت زنبوری فوق تخصص غدد و رشد و متابولیسم می باشند. با توجه به اینکه هورمون t3وt4 چیست، دانستیم که هورمون های غده تیروئید نقش اصلی را در تنظیم متابولیسم بدن دارند و وجود آنها برای سلامت قلب و تنظیم دمای بدن حیاتی است. این غده وظیفه تنظیم متابولیسم و رشد بدن را از طریق ترشح هورمونهای خاصی بر عهده دارد. یکی از عوارض ابتلا به بیماریها و اختلالات هورمونی، رویش موهای زائد ضخیم و پررنگ در نقاط مختلف بدن به ویژه نقاطی است که انتظار رویش مو در آن ناحیه خیلی پیشبینی نشده است. در مواردی ممکن است نمونهبرداری از وریدهای آدرنال برای تایید تشخیص ضرورت داشته باشد. درصورتی که پزشک براساس علائم و شرححال شک کند که فشار خونتان در زمینه اختلالات هورمونی ایجاد شده باشد، آزمایشهایی درخواست میکند که به تشخیص نهایی کمک کند. فشار خون بالا در زمینه اختلالات هورمونی چگونه تشخیص داده می شود؟ آلدسترونیسم اولیه، سندروم کوشینگ و آکرومگالی از جمله بیماریهای هورمونی هستند که میتوانند خودشان را با فشار خون بالا نشان دهند.

 • Electrochemiluminescence Immunoassay (ECLIA)
 • از دست دادن موهای بدن
 • بی حوصلگی
 • افزایش اعتماد به نفس
 • تهوع و استفراغ
 • تغییرات در شکل و سایز بدن

وی افزود: مبتلا نشدن مردان فاقد هورمونهای جنسی مردانه به سرطان غده پروستات نشان میدهد بیماری غده پروستات به نوعی در ارتباط با هورمونهای جنسی مردانه است و چنانچه ما با برداشتن بیضهها آندروژن هورمون جنسی مردانه را حذف کنیم، باعث مرگ برنامه ریزی شده سلول های پروستات و تحلیل این غده میشویم. آکرومگالی به دنبال توموری در غده هیپوفیز ایجاد میشود؛ این تومور باعث ترشح بیش از حد هورمون رشد میشود. هورمون آلدسترون توسط غده فوقکلیه ترشح شده و در تنظیم فشار خون نقش دارد. به بزرگ شدن غیرطبیعی غده تیروئید گواتر گفته میشود. هایپرپلازی اولیه آدرنال: این نوع بیماری نادر بوده و به دنبال بزرگ شدن یکطرفه غده فوقکلیه ایجاد میشود. درصورتی که آلدسترونیسم درمان نشود، میتواند باعث بزرگ شدن قلب شود. آیا مکمل کراتین باعث ریزش مو میشود؟ این تومورها باعث ترشح بیش از حد هورمونهای آدرنالین، نورآدرنالین و سایر کاتکولآمینها میشوند. اختلالات هورمونی زمانی ایجاد میشوند که هورمونها کمتر یا بیشتر از حد طبیعی ترشح شوند. سندروم کوشینگ زمانی ایجاد میشود که هورمون کورتیزول بیش از حد ترشح شود. TSH هورمون تحریک کننده تیروئید که وظیفه کنترل عملکرد تیروئید را بر عهده دارد. برای پی بردن به این موضوع که تنظیم کلسیم خون بر عهده کیست، بایستی با نقش کلسی تونین در بدن آشنا شویم.

 • موهای خشک و نازک
 • کمبود ید در رژیم غذایی
 • گریه شدید
 • در دوران بلوغ: ۳.۰ تا ۰.۱ mIU/mL
 • گیجی، فراموشی

این هورمون اغلب در شرایط استرسزا ترشح شده و بدن را برای پاسخهای اضطرابی آماده میکند. چنانچه هورمونها کمتر یا بیشتر از حد طبیعی ترشح شوند، گفته میشود که فرد مبتلا به یک اختلال هورمونی است. درمان فشار خون در این موارد به درمان علت زمینهای یعنی اختلال هورمونی مربوطه بستگی دارد. درمان فشار خون بالا در این موارد اغلب وابسته به درمان بیماری زمینهای است. وظیفه آنها کنترل متابولیسم، فشار خون، رشد جنسی و پاسخ به استرس است. این هورمون همچنین به حفظ فشارخون، تنظیم قند خون، کاهش التهاب و تبدیل غذا به انرژی کمک میکند. افرادی که زیر سن 30 سال به فشار خون بالا مبتلا میشوند، افرادی با سابقه خانوادگی ابتلا به فشار خون، افرادی با سابقه تومورهای غده فوقکلیه و یا کمبود سطح پتاسیم( هایپوکالمی) لازم است از نظر ابتلا به فشار خون بالا در زمینه بیماریهای هورمونی غربالگری شوند. فئوکروموسیتوما یک بیماری نادر است که به دلیل تومورهای غده فوقکلیه ایجاد میشود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *